Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Felieton niepoprawny (5)

Metamorfoza

 

Dwa światy – dwa gatunki. Tak różne, a zarazem tak podobne. Przechodzą swoje metamorfozy, będące niemal lustrzanym odbiciem.

01

Pierwsze stadium – gąsienica. Przyciąga wzrok jaskrawymi barwami. Porusza się wolno i bez przerwy coś przeżuwa. Rośnie. Jest tłusta. Jej ciało składa się z wałeczków tłuszczu. Niewielu decyduje się jej dotknąć, jeszcze mniej wziąć ją do ręki.

 

 

02

Pewnego dnia tłusta gąsienica zmienia się w poczwarkę. Już nie jest tłusta. Za to stara się pewnie umocować w wybranym przez siebie miejscu, które jej najbardziej odpowiada.

 

 

03

 

Mijają dni i oto z poczwarki wychodzi dorosła forma – imago. Jest piękna. Porusza się z gracją. Przyciąga wzrok barwami.

 

 

04

A teraz mała dziewczynka – taka mała ludzka gąsienica. Jest śliczna, wesoła i milutka. Wszyscy się nią zachwycają.

 

 

05

 

Wkrótce ta gąsienica zmienia się w poczwarkę. Teraz jest piękna. Przyciąga wzrok. Oglądają się za nią. Ale już nie jest taka milutka. Potrafi nawet boleśnie ugryźć i zranić. Jest w niej jednak coś, co przyciąga do niej innych osobników.

 

06

 

Powoli zmienia się w imago. Już nie przyciąga wzroku, nie wywołuje powszechnego zachwytu Je coraz więcej, dzięki czemu jej ciało pokrywa się wałeczkami tłuszczu.

 

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu)klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim.
Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.