Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Rocznica powstania

Mija właśnie kolejna rocznica narodowego zrywu niepodległościowego. W nocy z 22 na 23 stycznia 1863 r. rozpoczęło się powstanie styczniowe. Do walki poszli niemal wszyscy Polacy – szlachta, mieszczanie, kler. Walki mające charakter partyzantki trwały z różnym nasileniem do 1864 r. w całym Królestwie Polskim. Przyłączały się do nich również grupy z dwóch pozostałych zaborów.
Na Lubelszczyźnie bardzo aktywnie działało kilka tzw. partii, czyli oddziałów powstańczych. Do najbardziej znanych dowódów z tego terenu należeli: Marcin Borelowski (1829 – 1863) ps. Lelewel, Kajetan Cieszkowski (1826 – 1877) ps. Ćwiek, ks. Stanisław Brzóska (1832 – 1865), Roman Rogiński (1840 – 1915). W okresie PRL-u z uwagi na „przyjaciół Moskali” starano się zmarginalizować te wydarzenia, chociaż pominąć ich całkowicie nie można było.
W oddziale Romana Rogińskiego walczył mój pra-pradziadek Jakub Zdanowski (1837 – 1939). Brał udział w bitwach pod Gnojnem i pod Siemiatyczami. Był on prawdopodobnie najdłużej żyjącym w Polsce powstańcem styczniowym. Zmarł w listopadzie 1939 r. w Janowie Podlaskim i pochowany jest na tamtejszym cmentarzu.

 

Jednym z najaktywniejszych dowódców na Lubelszczyźnie był Marcin Borelowski-Lelewel. Stoczył on kilka bitew – pod Chruśliną, pod Krasnobrodem, pod Borowymi Młynami, pod Panasówką, pod Batorzem. W stulecie bitwy pod Panasówką (3 września 1863 r.) miała miejsce na stokach Wzgórza Polak rekonstrukcja tego wydarzenia.

 

Kilka dni później Borelowski poległ w czasie bitwy na Sowiej Górze pod Batorzem i na tamtejszym cmentarzu został pochowany. Na cmentarzu w Blinowie znajduje się grób Adama Romiszewskiego, adiutanta płka Wierzbickiego, który poległ w bitwie pod Polichną (18 lipca 1863 r.). Bitwa miała miejsce w pobliżu leśniczówki w Lesie Mosty i tam ustawiono krzyż i kamień z pamiątkową tablicą. Większość poległych powstańców spoczywa na cmentarzu w Rzeczycy Księżej.

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu)klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim.
Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.