Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Zamek odbudowany

Przez całe lata snuto projekty odbudowy zamku w Janowie Podlaskim. Przymierzało się do tego wiele instytucji, a zamek popadał w coraz większą ruinę. Były tu mieszkania pracowników stadniny, placówka WOP, magazyn zbożowy. Przed kilku laty zamek wyglądał tak, jak widać na zdjęciach.
Kiedy Janów stał się siedzibą biskupów, zbudowali oni obok miasta wspaniały zamek. Miał on kształt czworoboku z basztami i był otoczony głębokimi fosami. Od północy prowadziły do niego aleja i most zwodzony. Przylegały do niego dobrze utrzymane sady i ogrody oraz park w stylu angielskim. Zamek ten został zniszczony prawie całkowicie podczas najazdu Szwedów. Odbudował go pod koniec XVIII wieku biskup Feliks Paweł Turski.
Zamek został ponownie zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej przez wojska generała Suworowa, idącego na podbój Warszawy. Spłonęła wówczas południowa fasada zamku. Do czasów współczesnych przetrwały jedynie dwa skrzydła – zachodnie i wschodnie, znacznie zdewastowane. Po drugiej wojnie światowej  w skrzydle zachodnim umieszczono jednostkę Wojsk Ochrony Pogranicza, a w skrzydle wschodnim – magazyn zbożowy oraz zarząd Stadniny Koni. Część pomieszczeń przeznaczono na mieszkania dla pracowników stadniny koni. Przyczyniło się to do dewastacji pozostałości zamku. W 2016 roku w odbudowanym zamku umieszczono hotel, a w całkowicie przebudowanych budynkach folwarcznych umieszczono spa.
Od zamku, w głąb parku prowadzi piękna aleja lipowa. Na jej końcu wznosi się owalna budowla z kamieni polnych, których pełno w tej okolicy. Jest to tzw. „Grota Naruszewicza”. Według miejscowej tradycji zbudował ją ostatni biskup w przedrozbiorowej Rzeczpospolitej Adam Naruszewicz. Zachowała się również część dawnych zabudowań folwarcznych.

 

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu)klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim.
Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.


Komentarz Staszka Turskiego
Spełniło się moje marzenie: zamek został odbudowany. Przed 15 laty,gdy zwiedzałem paskudną ruinę, żal mnie ogarniał i pesymizm. Teraz jestem usatysfakcjonowany jako potomek biskupa Turskiego, który już raz ten obiekt przywrócił do używalności.
Dzięki Marku za Twoje maile.
Pozdrowień moc.
Stan. T.