Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

„Das Album”

Od Piotra Strzałkowskiego otrzymałem jego książkę zatytułowaną Das Album. Punktem wyjścia jest album z negatywami, znaleziony na Podlasiu, a należący do Niemca. Autor stara się odpowiedzieć na pytanie, jak te zdjęcia znalazły się na Podlasiu. Podąża więc tropem Niemca, odwiedza miejsca zarejestrowane na negatywach. Jak wytrawny detektyw śledzi jego wędrówki po Europie, odwiedza miejsca, w których Niemiec przebywał. Obok głównego wątku tego „śledztwa” wyjaśnia pojawiające się wątki poboczne. Znajduje go. Niestety okazuje się, że był to fałszywy trop, ale wkrótce wpada na właściwy ślad. W końcu poznajemy fotografa sprzed osiemdziesięciu lat. Nie napiszę, kim on był. Kto jest ciekawy niech przeczyta książkę.
Razem z Autorem wędrujemy po Europie. Poznajemy miejsca zapisane niegdyś na kliszy fotograficznej. Dowiadujemy się, co w tych miejscach uległo istotnym zmianom. Jak one wyglądały kiedyś, a jak wyglądają dziś. Wędruję razem z nim, bowiem wiele miejsc jest mi znanych. W sumie powstała ciekawa książka o bogatej treści krajoznawczej.
Sam Autor tak pisze w słowie wstępnym:
Moje nazwisko nic Państwu nie powie. To moja pierwsza prawdziwa książka i pewnie nie spotkaliśmy się jeszcze. Znaleziony na Podlasiu poniemiecki album spowodował, że przez sześć lat zajmowałem się poszukiwaniem jego właściciela, identyfikowaniem sfotografowanuch miejsc, odwiedzaniem ich i porównywaniem w poszukiwaniu śladów przeszłości. Spotykałem ludzi,czytałem książki, oglądałem filmy związane z Niemcami, słuchałem niemieckich piosenek. Słowem, stało się to moją pasją, którą opisałem –bardziej lub mniej udatnie – z nadzieją, że znajdziecie Państwo w tym także coś interesującego dla siebie.
Książka zawiera wykaz podróży odbytych przez Autora wraz ze szkicem mapy Europy oraz Trasę podróży „Monte Rosy” w 1935 roku i wycieczek w jej trakcie wraz ze szkicem mapy. Ponad to zamieszczono w książce bogatą bibliografię zawierającą wykaz 92 publikacji oraz wybrane filmy. Jest również indeks osób oraz miejsc wymienionych w książce.
Piotr Strzałkowski
Das Album
Wydawnictwo POLIGRAF
Brzezia Łąka 2013
str. 638

 

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) lub klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.

Kolorem zielonym zaznaczono linki do innej strony. Wystarczy kliknąć, aby się z nią połączyć.