Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Ukraina wałęsiarska – Roztocze i Podole – 17-22.05.2019.

*    dzień pierwszy
**         dzień drugi
***       dzień trzeci
****  dzień czwarty
*****     dzień piąty
Tym razem celem naszej wyprawy była południowa krawędź Roztocza Janowskiego i Roztocza Lwowskiego. Właśnie stamtąd brakowało mi trochę zdjęć. Niestety pogoda okazała się dla nas niezbyt łaskawa. Było wszystko. Ulewny deszcz, burza, chmury i od czasu do czasu trochę słońca. Na Roztoczu wykorzystaliśmy już pierwszego dnia. Potem, jak zwykle, zmieniło się to w typowo wałęsiarską wyprawę. Decyzje podejmowaliśmy niemal w ostatnim momencie. W ten sposób znaleźliśmy się w środku Podola.
To już ponad dwadzieścia lat, jak zacząłem poznawać zachodnią Ukrainę. Nasuwa się taka niezbyt wesoła refleksja. Prawie trzydzieści lat budowania własnego państwa niewiele zmieniło w mentalności ludzi. W tej chwili wydaje się, że istnieje kilka Ukrain. W pobliżu głównych dróg widać, jak kraj i jego mieszkańcy usiłują dogonić Europę. To Ukraina bogata. Wystarczy jednak zjechać kilka kilometrów w boczne drogi, aby przekonać się, że tutaj niewiele się zmieniło. Straszą sowieckim zaniedbaniem wioski i małe miasteczka. Wydaje się, że ich mieszkańcy kompletnie nie dbają o swoje otoczenie. Nawet tam, gdzie usiłuje się coś naprawiać i remontować robione jest to w sposób niedbały. Na każdym kroku widać wieloletnie zaniedbania i brak gospodarza.
Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) lub klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.
Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.
Kolorem zielonym zaznaczono linki do innej strony. Wystarczy kliknąć, aby się z nią połączyć.