Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Perkozy

Perkoz dwuczuby (Podiceps cristatus) jest ptakiem wielkości kaczki. Trudno jest odróżnić samicę od samca. W okresie godowym u osobników obu płci pojawiają się na czubku głowy dwa ruchome czuby z piór i rdzawoczerwone bokobrody otaczające szyję. Zamieszkuje spokojne, bogate w ryby wody z szerokim pasem szuwarów i obfitą roślinnością wodną. Z zimmowisk wraca w kwietniu i pozostaje do jesieni. Przez wiele lat wracają na znane sobie tereny lęgowe. W okresie toków prezentują różnorodne pozy i figury. Z dna zbiornika przynoszą  symboliczny materiał i pokazują go sobie wzajemnie. Stają naprzeciw siebie i rozkładają rdzawoczerwony kołnierz. Perkozy żywią się rybami, ślimakami, żabami, traszkami, owadami wodnymi. Pożywienie zdobywają podczas nurkowania. Nurkują ze złożonnymi skrzydłami na głębokość kilku metrów. Pod wodą pozostają do 50 sek., jako napędu  używając nóg.
Gniazdo jest bezładnym stosem przegniłych części roślin wodnych, pływającym po wodzie. Widoczna jest tylko jego górna część. Składanie jaj rozpoczyna się w połowie maja. Wysiadują je oboje partnerzy. Jedno siedzi na jajach, gdy drugie trzyma straż przed szuwarami. Wiele jaj niszczonych jest przez wrony i błotnniaki, więc do późnego lata zdarzają się lęgi uzupełniające. Pierwsze perkozy wykluwają się w czerwcu i bardzo szybko rosną. Już pierwszego dnia po wykluciu potrafią pływać, ale nie nurkują. Po jeziorze pływają na grzbietach rodziców i tam są karmione. Latać zaczynają już w lipcu, ale z rodzicami pozostają do jesieni.

Zdjęcia zrobiłem wczesną wiosną w południowej części Jeziora Hańcza.

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu)klikając strzałki widoczne pod zdjęciem. Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.