Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Felieton niepoprawny (7)

Niszczymy…

Przetaczające się przez nasz kraj wojny, a następnie jedynie słuszne rządy robotniczo-chłopskie spowodowały przepadek większości pamiątek historycznych. Stąd w niektórych miejscowościach możemy podziwiać jedynie miejsca po istniejących niegdyś dworkach, cerkiewkach, drewnianych kościółkach itp. Dlatego, to co jeszcze pozostało należałoby chronić za wszelką cenę, jako niemych świadków naszej przeszłości. Tymczasem ciągle spotykamy się z dziełem niszczenia. Takim przykładem jest wieś Chrzanów na Roztoczu.
Jeszcze niedawno na wzgórzu, w cieniu drzew stał niewielki drewniany kościółek.
Stał. Bo już go nie ma!
Proboszczowie postanowili wybudować nową świątynię. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie chęć pozbycia się starego kościoła. Dopóki terenem tym zarządzał konserwator zabytków w Tarnobrzegu, przeciwstawiał się on tym zamiarom. Niestety, zaczął obowiązywać nowy podział administracyjny i nadzór nad zabytkami przejęły służby konserwatorskie z Lublina. Nowy konserwator uznał, że kościółek można rozebrać. Podobno był w złym stanie technicznym. Nie była to jedyna bardzo dziwna decyzja służb konserwatorskich w województwie. Ruszyła budowa. Tuż obok ściany starego kościoła wyrosła wielka bazylika. Wieżę nowego kościoła widać już z odległości kilku kilometrów. Stary kościółek niedawno rozebrano i sprzedano jako drewno nabywcy z sąsiedniej gminy.
Powiedzmy, że nie był to zabytek wysokiej klasy. Zbudowany został w latach trzydziestych XX w. przez miejscowego cieślę. W tym kościółku zawierało się jednak ponad osiemdziesiąt lat historii wsi. Ilu parom kojarzy się ze ślubem, ilu ludziom z miejscem, w którym zostali ochrzczeni. Innych zabytków we wsi już nie ma. Jeszcze kilkanaście lat temu była tu stara, unikatowa dla Roztocza zagroda, tzw. okólnik. Nikt w gminie nie zadbał o to, aby przetrwała. I oto jedyne jeszcze istniejące świadectwo miejscowej historii zostało unicestwione. Jest to swoiste barbarzyństwo. W miejsce zabytku mamy monumentalną, niezbyt piękną budowlę, będącą obrazem megalomanii i pychy proboszcza oraz okolicznych chłopów.

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu)klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim.
Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.