Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Początki Kraśnika Fabrycznego

Nakładem Wydawnictwa GŁOS G. Minik, G. Jankowski ukazała się książka o powstaniu i początkach dzisiejszej dzielnicy fabrycznej Kraśnika, a dawniej oddzielnego miasta – Kraśnika Fabrycznego. Na 239 stronach autorzy opisują historię miasta, w wielu miejscach uzupełniając opisy fragmentami wspomnień i publikacji w lokalnych wydawnictwach. Całość uzupełniają archiwalne zdjęcia.

 

Grzegorz Jankowski, Aneta Kowalczyk, Beata Czaplarska

                   współpraca: Jarosław Cybulak

Jak zdobywano łożyskowe miasto

Początki miasta i fabryki w dokumentach i relacjach. Lata 1935 – 1955

str.239; oprawa twarda.

Wydawca: GŁOS G. Minik, G.Jankowski. Kraśnik 2016

Książkę można nabyć m.in. przez internet za pośrednictwem strony www.krasnikfabryczny.pl w zakładce Gdzie kupisz książkę?

 

Sami autorzy tak podsumowują swoją publikację:
Historia Kraśnika Fabrycznego i pobliskiej fabryki to historia miejsca, które swoje korzenie ma w przedwojennej Polsce. Jako miasto i Fabryka Amunicji nr 2 zaczęło powstawać pod koniec lat trzydziestych. Wojna przerwała ambitne plany.
Kto wie, jak ukształtowałyby się teren na którym od zera powstawał zakład i osiedle, przy pełnej realizacji pierwotnych planów.
Po wojnie na teren Polski wkroczył socjalizm ze swoją gospodarką, która odbudowując kraj potrzebowała m.in. łożysk. Postanowiono, że pierwszy zakład je produkujący stanie właśnie w okolicach Kraśnika, kontynuując jednocześnie historię uprzemysłowienia tego terenu zaczętą przed wojną, a jednocześnie wytyczając zupełnie nowy kierunek, z którym w Polsce nikt nie miał doświadczeń.
Do tego doszedł napływ ludzi z całej Polski. Różnych ludzi, którzy z różnych względów tu przyjeżdżali, by w tym miejscu pracować, tworząc jednocześnie fabrykę i osiedle. Często ci ludzie związali swoje losy z przemysłem łożyskowym i miastem na stałe.
Łącząc to wszystko można powiedzieć, że historia początków Kraśnika Fabrycznego i fabryki, bez której tego miasta by nie było, to ciekawy konglomerat.
Tym bardziej, że sama fabryka i miasto trwają do dziś i ciągle się rozwijają.
Próbowaliśmy w tej publikacji pokazać te początki. Na pewno nie jest to pełen obraz, bo taki trudno dziś stworzyć. Zapewne są dokumenty, ludzie, historie do których z różnych względów nie dotarliśmy. Być może będzie to przyczynkiem do tego,by te książkę uzupełnić w formie, która dotrze do byłych i obecnych mieszkańców tego miasta i pracowników fabryki. Jesteśmy jako autorzy na to otwarci. Być może takim miejscem będzie strona internetowa www.krasnikfabryczny.pl lub lokalna prasa a może poszerzona wersja historii miasta i fabryki. Na pewno miasto i ludzie którzy ją tworzyli i tworzą zasługują, by ją pisać.

 

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu)klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim.
Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.