Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Duszniki-Zdrój (3 – 21.04.2017)

Właśnie zaczynała się wiosna. Wyjeżdżałem na trzy tygodnie do Dusznik. Miałem zamiar powałęsić się po górach, polując z aparatem na roślinki i robaczki. Niestety aura pokrzyżowała moje plany. Jeszcze nigdy w życiu nie zaliczyłem wyjazdu, w czasie którego bez przerwy padałby deszcz i było przejmująco zimno przez trzy tygodnie. Odczucie zimna wzmagał jeszcze wiatr, który folgował sobie bez żadnego opamiętania. Na dodatek w ostatnich dniach pobytu wróciła śnieżna zima, na co nikt nie był przygotowany.
W rezultacie udało mi się odbyć kilka niezbyt długich spacerów po mieście i uzdrowisku oraz trzy razy wyskoczyć w góry.
Pogoda była przez cały czas niezbyt fotograficzna, więc nie zrobiłem zbyt wielu zdjęć. A i te, które udało mi się zrobić nie powalają, ale chciałem coś mieć z tego terenu.
Miasto rozlokowało się w obniżeniu doliny Bystrzycy Dusznickiej, która oddziela Góry Bystrzyckie od Gór Orlickich. Od północy obniżenie ograniczają wzniesienia Gór Stołowych.
Duszniki-Zdrój jako miasto lokowane były na prawie niemieckim w 1346 roku. Początkowo nazywano je Reinerz, albo Duśniki. W XV wieku notowano tu lecznicze źródło, tzw. „Zimny Zdrój”. Miasto podupadło w czasie wojny trzydziestoletniej. W drugiej połowie XVII wieku nastąpiło jego odrodzenie dzięki rozwojowi tkactwa oraz produkcji papieru. Rozwinęło się już wtedy uzdrowisko, które w w1669 roku po abdykacji odwiedził król Polski Jan Kazimierz.
W końcu XVIII wieku rozpoczęto systematyczne kuracje. W tym czasie Duszniki zostały oficjalnnie wpisane na oficjalną listę źródeł leczniczych Prus. W 1826 roku na kurację przybył tu z matką i siostrami szesnastoletni Fryderyk Chopin, który dał tu swoje pierwsze zagraniczne koncerty. Od 1946 roku odbywają się tu rokrocznie Międzynarodowe Festiwale Chopinowskie. Po drugiej wojnie światowej dawne pensjonaty i hotele znacjonalizowano. W 1968 roku w starym młynie papierniczym zorganizowano Muzeum Papiernictwa.

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. 

Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.