Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Rocznica urodzin Zofii Kossak (10.08.2017)

Dziś mija 126 rocznica urodzin polskiej pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej. Pisarka przyszła na świat dworku Kossaków w Kośminie na Wieprzem. Wraz z mężem osiadła we wsi Nowosielica na Wołyniu. Zadebiutowała w 1922 roku książką Pożoga, która była wspomnieniami z okresu krwawych wystąpień chłopów na Wołyniu i najazdu bolszewików. W czasie drugiej wojny światowej czynnie działała w ruchu oporu. Po wojnie osiadła w Górkach Wielkich na Śląsku Cieszyńskim, gdzie zmarła (1968) i została pochowana.
Związek z Lubelszczyzną ma jej książka Błogosławiona wina (Beatum scelus 1924), opisuje historię cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.
Dziś w dworku Kossaków w Kośminie znajduje się szkoła podstawowa. W części szkolnych sal utworzono niewielką Izbę Pamięci Zofii Kossak oraz Izbę Regionalną ze zbiorami etnograficznymi z okolicy Kośmina.
Więcej informacji o Kośminie znajduje się w mojej książce Powiat puławski. Leksykon krajoznawczy, wydanej przez Powiat Puławski w Puławach w 2012 roku.

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) lub klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.