Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Muzeum Wsi w Maruszowie

Jadąc od Lublina w kierunku Kielc mijamy niewielką wieś Maruszów. Warto się na chwilę zatrzymać, aby odwiedzić MUZEUM WSI – GALERIA POD CHMURKĄ. O tym miejscu pisałem kilkanaście lat temu w przewodniku Małopolski Przełom Wisły. Jednak od tego czasu sporo się tutaj zmieniło.
Muzeum powstało  dzięki inicjatywie mieszkającego tu Edwarda Ziarko – artysty-amatora. Kupuje on w okolicznych wsiach obiekty gospodarcze, remontuje je i udostępnia do zwiedzania. Ostatnio sprowadził drewniany kościół z okolic Ćmielowa i sukcesywnie go remontuje. To wszystko ze swojej emerytury. Nikt nie dofinansowuje jego przedsięwzięcia. O tej placówce nie ma nawet wzmianki na stronach Gminy Ożarów.
Do Muzeum łatwo trafić. Obiekty są oddalone o około 100 m od głównej drogi. Widać je doskonale. Na skrzyżowaniu koło sklepu wystarczy skręcić w drogę do Linowa (tutaj jest to skrót do Sandomierza). Szczególnie dzieci z zainteresowaniem oglądają zgromadzone tu eksponaty – dawne sprzęty i maszyny używane w gospodarstwie oraz szkolą izbę z lat pięćdziesiątych. Zainteresowanie starszych wzbudza odtworzone wnętrze wiejskiej karczmy, jak również wyposażenie izb mieszkalnych.

Zachęcam do odwiedzenia tego miejsca!

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) lub klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.

Kolorem zielonym zaznaczono linki do innej strony. Wystarczy kliknąć, aby się z nią połączyć.