Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Ze starego albumu (9) – Bułgaria 1974

PL                                                                              Deutsche Version
Czterdzieści pięć lat temu, w lipcu i sierpniu – można powiedzieć, że to prawie jubileusz – wyruszyłem w góry Bułgarii. Była to wyprawa studentów. Dziś powiedziałbym, że była to wyprawa wałęsiarska. tedy jednak nie znaliśmy tego pojęcia. Zdefiniowaliśmy je bowiem trzydzieści kilka lat później.
Na początku penetrowaliśmy góry Riła w rejonie doliny Malowicy, gdzie mieliśmy bazę namiotową. Na „dzień dobry”, w ramach rekonesansu zdobyłem niepozorny szczyt. Później, po rozmowie z domakinem (prowadzący schronisko) okazało się, że  zdobyłem Zlija Zab (2678 m n.p.m.). Stamtąd przenieśliśmy się w łańcuch Pirinu.
Po pobycie w górach z kolegą ruszyliśmy nad Morze Czarne do Warny. Stamtąd popłynęliśmy do Nesebaru, a później do Burgas, Sozopola, Primorska i Kiten. Kiedy wróciliśmy po kilku dniach do Warny na peronie akurat stał czeski pociąg jadący przez Budapeszt do Pragi. Znaleźliśmy dwa wolne miejsca i w ten sposób znaleźliśmy się w Budapeszcie.
W stary albumie znalazłem kilka zdjęć z tej wyprawy. Nie są one najlepszej jakości. Fotografowałem wtedy aparatem start 66 na negatywach ORWOCOLOR 19MASK, a odbitki robiłem na papierze pierwszym polskim papierze do fotografii barwnej FOTONCOLOR (jeszcze bez numeru). Niestety zdjęcia nie oparły się upływowi czasu i zeskanowałem je jako B&W. Ich zaletą jest to, że były podpisane, a więc wiadomo kogo przedstawiają. Może ktoś z biorących wtedy udział w wędrówkach po Rile i Pirinie odnajdzie siebie.

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) lub klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.

Kolorem zielonym zaznaczono linki do innej strony. Wystarczy kliknąć, aby się z nią połączyć.