Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Gala Ambasadorów Wschodu – 10.11.2018.

W sobotę 10 listopada w Hotelu Zamek Biskupi w Janowie Podlaskim odbyło się uroczyste wręczenie statuetek zwycięzcom konkursu Ambasador Wschodu 2018.

Ambasador Wschodu to inicjatywa mająca na celu wyróżnienie osób, podmiotów i instytucji działających na obszarze wschodniej Polski oraz jej pograniczu. Organizatorem jest wydawca magazynu Kraina Bugu. Tytuł wraz ze statuetką zaprojektowaną przez rzeźbiarza Leszka Kunickiego przyznawany jest od 2013 roku. Nominowanych do tej nagrody oraz laureatów znajdziecie na stronie Kuriera Lubelskiego. Tutaj krótka fotorelacja z tego wydarzenia.

W przerwie uroczystości wystąpił zespół Czeremszyna, który pełny koncert dał na zakończenie gali. Zespół powstał 25 lat temu w miejscowości Czeremcha koło Hajnówki. Jest zespołem folkowym inspirującym się głównie folklorem podlaskim.
Kiedy Janów stał się siedzibą biskupów, zbudowali oni obok miasta wspaniały zamek. Miał on kształt czworoboku z basztami i był otoczony głębokimi fosami. Od północy prowadziły do niego aleja i most zwodzony. Przylegały do niego dobrze utrzymane sady i ogrody oraz park w stylu angielskim. Zamek ten został zniszczony prawie całkowicie podczas najazdu Szwedów. Odbudował go pod koniec XVIII wieku biskup Feliks Paweł Turski.
Zamek został ponownie zniszczony podczas insurekcji kościuszkowskiej przez wojska generała Suworowa, idącego na podbój Warszawy. Spłonęła wówczas południowa fasada zamku. Do czasów współczesnych przetrwały jedynie dwa skrzydła – zachodnie i wschodnie, znacznie zdewastowane. Po drugiej wojnie światowej  w skrzydle zachodnim umieszczono jednostkę Wojsk Ochrony Pogranicza, a w skrzydle wschodnim – magazyn zbożowy oraz zarząd Stadniny Koni. Część pomieszczeń przeznaczono na mieszkania dla pracowników stadniny koni. Przyczyniło się to dewastacji pozostałości zamku. W 2016 roku w odbudowanym zamku umieszczono hotel, a w całkowicie przebudowanych budynkach folwarcznych umieszczono spa. Od zamku w głąb parku prowadzi piękna aleja lipowa. Na jej końcu wznosi się owalna budowla z kamieni polnych, których pełno w tej okolicy. Jest to tzw. „Grota Naruszewicza”. Według miejscowej tradycji zbudował ją ostatni biskup w przedrozbiorowej Rzeczpospolitej Adam Naruszewicz.
Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) lub klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.
Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.
Kolorem zielonym zaznaczono linki do innej strony. Wystarczy kliknąć, aby się z nią połączyć.