Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

O mnie

Urodziłem się w Olszynie koło Lubania na Dolnym Śląsku. Dzieciństwo spędziłem w Janowie Podlaskim, gdzie chodziłem do szkoły podstawowej i szkoły średniej. Po maturze dostałem się na Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie studiowałem matematykę, a następnie geografię. Po ukończeniu studiów upomniała się o mnie armia. Był to czas, gdy powstawały SOR-y (Szkoła Oficerów Rezerwy). Dzięki temu przez pierwsze pół roku poznawałem Toruń, a następne półrocze spędziłem w Braniewie. Tu prowadziłem ciemnię w klubie pułkowym.
Po powrocie na Lubelszczyznę rozpocząłem pracę w szkołach Lubelszczyzny (Kock, Suchowola koło Zamościa, Dąbrowa Olbięcka koło Kraśnika, Kraśnik). W tym czasie oprócz nauczania geografii zajmowałem się tworzeniem Szkolnych Kół Krajoznawczo-Turystycznych. Moi uczniowie startowali w Młodzieżowych Turniejach Turystyczno-Krajoznawczych, odnosząc sukcesy. Później pracowałem w Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie.
W 1997 roku związałem się z Klubem Ekologicznym UNESCO. Wraz z jego prezesem, Januszem Kuśmierczykiem podjęliśmy prace przy tworzeniu Rezerwatu Biosfery "Polesie Zachodnie". Prace te zakończyły się powołaniem przez Komitet MaB UNESCO Rezerwatu Biosfery po stronie polskiej i ukraińskiej.
W tym czasie również przystąpiłem do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski prowadzonym przez miesięcznik krajoznawczo-turystyczny Poznaj Swój Kraj. Zacząłem pisać artykuły o tematyce krajoznawczej i ekologicznej. W 2001 roku zostałem stałym współpracownikiem tego miesięcznika. Swoje artykuły umieszczałem również w innych czasopismach (Poznaj Świat, Zielony Biuletyn). Zbierane przez lata materiały krajoznawcze pozwoliły na napisanie kilku przewodników turystycznych (zob.: Publikacje).
Przez cały ten czas w moich włóczęgach towarzyszył mi aparat fotograficzny. Oprócz tekstów publikowałem również zdjęcia (zarówno jako ilustracje artykułów, jak i okładki, kalendarze, plakaty). Zdjęcia wystawiałem na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych w kraju i za granicą. Udział w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych zaowocował wieloma nagrodami i wyróżnieniami. W 1999 roku na wystawie w Kajaani (Finlandia) otrzymałem FIAP Blue Ribbon ("Błękitna Wstęga" Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej). Od roku 1998 jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody (ZPFP) - początkowo w Okręgu Lubelskim (byłem członkiem Zarządu), a następnie w Okręgu Roztoczńsko-Podkarpackim. Od 2013 do 2016 roku byłem członkiem Zarządu Okręgu Roztoczańsko-Podkarpackiego ZPFP.
W  2011 roku zostałem wpisany do polskiej edycji Who is Who. W tym samym roku otrzymałem Krzyż Czynu Zbrojnego Polskiej Samoobrony na Kresach Wschodnich RP za popularyzowanie i utrwalanie pamięci.
  UWAGA! Zamieszczone na moich stronach zdjęcia mają niską jakość internetową (jpg  72 dpi; jakość 4/12 - 7/12; dłuższy bok wraz z ramką 600 - 1000 pikseli). Należy je przeglądać na tych stronach. Wszelkie próby ich kopiowania oraz próby zmiany wielkości powodują jeszcze większe straty jakości. Oryginalne,wysokiej jakości zdjęcia są dostępne w moim archiwum w formacie tif (300 dpi). Jeżeli potrzebujesz tych zdjęć pisz: marek@nasiadka.com lub skontaktuj się telefonicznie: +48 605 335 748. Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu)klikając strzałki widoczne pod zdjęciem. Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.