Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Wiosenny spacer 13.04.2018

Nareszcie wiosna. Korzystamy z pięknej pogody i jedziemy z Zosią do położonego na północno-zachodnim krańcu Roztocza Lasu Mosty. Wśród drzew bielą się kobierce utkane z zawilców. A pomiędzy nimi widać kokoryczki, ziarnopłony. Zaczynają rozwijać się pąki kopytnika. Znajdujemy również kępy czosnku niedźwiedziego – do kwitnienia pozostało mu jeszcze trochę czasu.
Być może jest to ostatnia okazja, aby popatrzeć na ten las w obecnym kształcie. Niedługo tędy poprowadzona zostanie droga ekspresowa S19. Już od dwóch miesięcy w terenie pracują geodeci, a prace rozpoczną się już wkrótce.  Prawdopodobnie znaczna część lasu ulegnie znacznemu przekształceniu oraz zniszczeniu.
Las Mosty jest dużym kompleksem leśnym w Nadleśnictwie Kraśnik, pomiędzy Stróżą, Rzeczycą Księżą i Polichną na granicy Wzniesień Urzędowskich i Roztocza Gorajskiego. Przeważają tu stare drzewostany bukowe oraz jodłowe porastające teren porozcinany głębokimi wąwozami. W tej części lasu planowane jest utworzenie rezerwatu przyrody. Niegdyś płynęła tu niewielka struga. W związku z ogólną tendencją obniżania się poziomu wód gruntowych ciek zanikł i pojawia się tylko okresowo w czasie dłuższych opadów, gwałtownych ulew oraz podczas topnienia śniegów. W lesie zlokalizowano duży parking leśny. Tutaj jest początek ścieżki dydaktycznej „Las Mosty” zaprojektowanej i oznakowanej przez Nadleśnictwo Kraśnik. Nazwa „Mosty” najprawdopodobniej ma związek z topografią tego terenu, który pocięty jest głębokimi wąwozami o dość stromych zboczach. Była to przeszkoda na trakcie z Kraśnika do Janowa Lubelskiego. Prawdopodobnie nad niektórymi wąwozami wybudowano mostki, ułatwiające ich pokonanie. Na terenie, gdzie strugi wód powierzchniowych nie są zbyt częste, zwracało to uwagę. Dodatkową atrakcją były mosty przerzucone nad wąwozami. Toteż miejscowa ludność zaczęła używać dla tego terenu określenia „Mosty”. Struga płynącej wody zanikła, na dawnym trakcie wybudowano asfaltową drogę, a pod nią niewidoczny z szosy przepust. Mosty uległy zniszczeniu – dziś pozostała tylko dawna nazwa lasu.

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) lub klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.

Kolorem zielonym zaznaczono linki do innej strony. Wystarczy kliknąć, aby się z nią połączyć.