Marek Nasiadka PHOTOGRAPHY

Pasym i okolice – 20.-24.09.2018.

Po czterech miesiącach od zakończenia naszej wyprawy w Miodobory i na Podole większość Miodoborców spotkała się na Mazurach koło Pasymia. Miejscem spotkania był pensjonat „Zacisze Mazur” w Siedliskach nad Jeziorem Kalwa.
Z Alą i Krzyśkiem przyjechaliśmy na miejsce w czwartkowe popołudnie, w nocy dotarł do nas Piotr. W piątek przyjechali: Tomek J., Włodek, Robert i Andrzej. Jako ostatni dotarł Tomek T., który błądził po okolicy dzięki wskazówkom GPS-u. Rozpoczęło się trzydniowe spotkanie towarzyskie. W międzyczasie Andrzej przedstawił projekt przyszłorocznej, wałęsiarskiej wyprawy Miodoborców na Ukrainę Zakarpacką i Beskidy Skolskie. Wszyscy obecni wyrazili chęć uczestnictwa w wyprawie.
Jezioro Kalwa jest dużym jeziorem rynnowym, a właściwie składa się z dwóch południkowych rynien jeziornych połączonych ze sobą płytszym fragmentem jeziora wytopiskowego i rozdzielonych dużym półwyspem. Całość ma ponad 560 ha powierzchni i maksymalnie osiąga ponad 31 m głębokości (średnia głębokość jeziora to 7 m). Otaczają je wzgórza morenowe. Na południowym krańcu wschodniej rynny jeziora położone jest stare miasteczko Pasym.
Pasym jest jednym z najstarszych miast na Mazurach. Miasto zostało założone przez Krzyżaków na terenie odebranej biskupom warmińskim wsi Henrykowo (Heinrichswalde) w 1386 roku. Otrzymało wtedy nazwę Bassenheim, która z czasem ewoluowała na Pasym. Krzyżacy wybudowali zamek, a obok niego miasto, otoczone murami. Do środka prowadziły trzy bramy. Z tego zachowały się do dnia dzisiejszego jedynie fragmenty murów miejskich.
W piątkowe przedpołudnie zwiedziliśmy miasteczko. Nie zajęło nam to zbyt wiele czasu.
W niedzielę w południe odjechał Andrzej oraz Tomek J. z Włodkiem. Pozostali udali się na festyn na Rynku w Pasymiu. Korzystając z tego, że otworzono miejscową restaurację zjedliśmy obiad. Tomek T. opuścił nas po południu, Piotr wieczorem. Pozostali w Zaciszu Mazur jedynie Ala z Krzyśkiem i Robert. Wszyscy rozjechaliśmy się w poniedziałek rano.

Aby oglądać zdjęcia w pełnej rozdzielczości należy najechać rączką na pierwszą miniaturę. Następne kolejne zdjęcia wywołujemy przez kliknięcie prawego klawisza ze strzałką (lub lewego jeżeli chcemy przesuwać do tyłu) lub klikając strzałki widoczne pod zdjęciem.

Wszystkie zdjęcia i teksty prezentowane na tych stronach chronione są prawem autorskim. Ich kopiowanie, wykorzystywanie i publikowanie bez zgody autora jest zabronione.

Kolorem zielonym zaznaczono linki do innej strony. Wystarczy kliknąć, aby się z nią połączyć.